اقتصاد

افزایش دامنه نوسان تابستان منوط به پیشنهاد بورس و فرابورس

افزایش دامنه نوسانات تابستانی به پیشنهاد بورس و فرابورس بستگی دارد

عضو هیات مدیره شرکت بورس گفت: پیشنهادات بورس و فرابورس در خصوص اثرات تغییرات یک درصدی در محدوده نوسانات قیمت برای فصل جدید در هیات مدیره بررسی و تصمیم گیری می شود. مجامع مدیران سازمان بورس اوراق بهادار.

به گزارش خبر 24، آخرین دوشنبه سال جاری؛ بورس تهران و فرابورس ایران دامنه نوسان جدیدی را به نمایش گذاشتند، زیرا تمامی نمادهای معاملاتی پذیرفته شده در این بازارها از جمله نمادهای معاملاتی بازار فرعی و بازار اصلی به مثبت و منفی 6 درصد در سطوح بالا و پایین رسیدند. .

این تغییرات پس از بررسی پیشنهاد بورسیه در هیات مدیره سازمان بورس و با استناد به ماده 213 دستورالعمل اجرایی معاملات در بورس اوراق بهادار تهران و همچنین گزارش تحلیلی مرکز تحقیقات، توسعه و معارف اسلامی صورت گرفت. در سازمان بورس که هدف آن افزایش کارایی و نقدینگی در بازار سرمایه است.

ثبت دامنه ارزان

این رویه بر این اساس بود که نهاد بورس، متناسب با فضای بازار و جریان معاملات، دامنه نوسانات قیمت سهام را در مجموع یک درصد در هر سه ماهه به تدریج افزایش داد. این محدوده 10 درصد به طور یکسان در همه بازارها اعمال می شود.

اکنون در آستانه شروع فصل دوم سال جاری و فرا رسیدن تابستان 1401، تغییر دامنه نوسان قیمت سهام در بورس و خارج از بورس بار دیگر در کانون توجه معامله گران بازار قرار گرفته است.

ثبت دامنه امارات

محسن خدبخش، نایب رئیس هیئت مدیره بورس اوراق بهادار در گفتگو با خبر 24 درباره زمان بازنشانی دامنه نوسانات قیمت سهام در بورس گفت: اثرات آن بر بازار سهام بررسی و تصمیم گیری خواهد شد. بورس و هیئت معاملات فرابورس.

وی افزود: پیشنهاد تغییر دامنه نوسانات قیمت سهام برای فصل تابستان و اثرات مورد انتظار افزایش و کاهش این محدوده به 7 درصد باید از سوی بورس و فرابورس به هیئت مدیره بورس ارسال و ارائه شود. سازمان موجود می تواند تصمیم گیری کند.

ثبت دامنه کانادا

به گزارش مهر، بیش از یک و نیم دهه است که دامنه نوسانات قیمت سهام در بورس تهران و سپس فرابورس تمامی نمادهای معاملاتی سهام در بازارهای این دو رکن اصلی بازار سرمایه ایران برابر بوده است. به + + – -5٪.

فراز و نشیب نوسانات قیمت سهام قبل از تصویب قانون جدید بازار سرمایه در 10 آذر 1384 همواره در کانون تصمیم گیری های ناظر بازار بوده و تا به امروز ادامه دارد.

این در حالی است که رشد سریع تورم سالانه در اقتصاد ایران و نوسانات ارزی در سال های اخیر همواره منجر به بروز نابسامانی های مختلفی در بورس ایران شده است که در بحبوحه تشدید عرضه و تقاضای سهام، تعادل این بازار را بر هم زده است.

در ابتدای دهه 1980 دامنه نوسان قیمت سهام شرکت های بورسی در بالاترین و کمترین قیمت به 2 درصد رسید، اما در سال 1984 به 3 درصد افزایش یافت.

روند افزایش دامنه نوسان پس از سال 84 و کاهش قابل توجه قیمت سهام پس از انتخابات ریاست جمهوری افزایش یافت و در نیمه دوم این دهه نیز دامنه نوسان قیمت سهام به ترتیب به 3.5، 4، 4.5 و 5 تغییر کرد. درصد

دامنه نوسان 5 درصدی سال هاست که در بورس اوراق بهادار تهران ثابت بوده است، حدود دو سال پیش و مصادف با استناد سردار سلیمانی، دامنه نوسان قیمت سهام تا 18 آذر 93 به 2 درصد محدود شد، اما از دی ماه 93. در 13 آن سال، دامنه نوسانات به محدوده نوسان متقارن به 5 درصد بازگشت. تغییرات در دامنه نوسان قیمت سهام تنها یک بار در طول دوره زمانی ذکر شده در بالا دستخوش تغییرات یکسان شده است.

بررسی ها نشان می دهد در سال 84 برای جلوگیری از افت شدید شاخص بورس پس از نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، دامنه نوسانات قیمت سهام برخی شرکت ها به 12.5 درصد و منفی 2 درصد تغییر کرد. اما در آن زمان پس از چند روز صعود، صف‌های ضخیمی برای فروش سهام شرکت‌ها ایجاد شد که در نهایت دامنه نوسانات ناهموار را متوقف کرد و حجم پایه معاملات سهام شرکت‌ها را تغییر داد.

در نهایت با استقبال مردم از دعوت دولت روحانی برای حضور در بورس و متعاقب آن متحمل شدن زیان های سنگینی که منجر به استعفای حسن قالیباف، خاستگاه رئیس وقت بورس شد، موضوع ناهمواری مطرح شد. نوسانات در بورس بازار سهام در سال 1399 دوباره رشد کرد توسط محمدعلی دهقندیناوی، رئیس سازمان بورس، دامنه نوسانات قیمت سهام از مثبت 6 درصد به منفی 2 درصد تغییر کرد.

وی گفت: قانون جدید به این دلیل اعمال می شود که سرمایه گذاران فرصت بیشتری برای بررسی و تحلیل موقعیت سهام خود دارند.

سرانجام تصمیم رئیس سابق بورس به اندازه تجربه ناموفق دهه 80 دوام نیاورد و با تشدید صف فروش سهام و افزایش نارضایتی ها، باز هم دامنه 5 درصدی نوسانات یکسان اعمال شد.

خبر 24 را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا