اقتصاد

افزایش ۳۰ درصدی خرید تضمینی گندم

افزایش 30 درصدی خرید تضمینی گندم

سرپرست طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از خرید تضمینی سه میلیون و 470 هزار تن از این محصول توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران از ابتدای فصل برداشت تاکنون خبر داد.

به گزارش خبر 24 به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سهراب سهرابی اعلام کرد در مدت مشابه سال زراعی گذشته خرید تضمینی دو میلیون و ۶۹۰ هزار تن گندم بیش از مصرف کشاورزان ۵۰۰ میلیارد بوده است. تومان معادل 75 درصد مطالبات کشاورزان به حساب آنها واریز می شود و مابقی با تامین نقدینگی واریز می شود.

وی افزود: از زمان برداشت بیشترین خرید تضمینی گندم مربوط به استان های خوزستان با یک میلیون و 354 هزار تن، گلستان 671 هزار تن، فارس 341 هزار تن و ایلام با 167 هزار تن بوده است.

ثبت دامنه ارزان

انتظار سرپرست وزارت جهاد کشاورزی از طرح جهاد کشاورزی. امسال 6.5 میلیون تن گندم از کشاورزان تضمین می شود.

وی با اشاره به اینکه بخشی از تولید گندم کشور مربوط به بذر مصرفی و بخشی دیگر مربوط به نیاز صنایع غذایی است، تصریح کرد: کل نیاز سالانه گندم خوراکی 12 میلیون تن است که 10 میلیون تن آن است. نان و 2 میلیون تن به آرد و صنایع غذایی مرتبط با نان اختصاص دارد.

ثبت دامنه امارات

سهرابی همچنین درباره وضعیت برداشت گندم در اراضی دیم کشور گفت: با توجه به بارندگی کم و خشکسالی در بسیاری از مناطق دیم کشور به ویژه در استان های گرم مانند خوزستان، ایلام و بوشهر با استرس تولید مواجه شدیم. “

سرپرست طرح گندم ادامه داد: در استانی مانند فارس به دلیل کاهش بارندگی و ذخایر آبی حدود 60 تا 70 هزار هکتار از اراضی گندم غیرقابل برداشت برداشت شد.

ثبت دامنه کانادا

وی با بیان اینکه برداشت گندم تا پایان شهریور ماه ادامه دارد، اذعان داشت: در استان های گرم کشور مانند خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان محصول گندم تقریباً به پایان رسیده و در استان هایی مانند فارس و لرستان برداشت محصول در گلستان و کرمانشاه در حال انجام است.

سهرابی افزود: برداشت گندم معمولاً از تیرماه در استان های سردسیری مانند کردستان، زنجان، آذربایجان غربی و شرقی آغاز می شود.

سرپرست طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از خرید تضمینی سه میلیون و 470 هزار تنی این محصول توسط شرکت بازرگانی عمومی ایران از ابتدای فصل برداشت تاکنون خبر داد و گفت: این خرید تضمینی گندم نزدیک به افزایش داشت. 30 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل.

.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا