جامعه

افزایش ۷۰۰ برابری فروش اموال تملیکی/ تلاش می‌کنیم کسی زندان نرود

افزایش 700 برابری فروش ملک / سعی می کنیم کسی را روانه زندان نکنیم

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در اولین روز از هفته قوه قضائیه در یک برنامه تلویزیونی با مردم گفت و گو کرد.

به گزارش خبر 24 حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در گفت و گوی تلویزیونی با مردم ضمن تبریک هفته قوه قضائیه گفت: یاد و خاطره شهدای هفتم تیر و شهادت دکتر همه شهدا را تسلیت می گویم. قوه قضائیه.”

رئیس کل دادگستری در ادامه به این سوال پاسخ می دهد که به نظر شما قوه قضاییه چه ویژگی های مطلوب و ممکنی دارد؟ وی گفت: قوه قضائیه در قانون اساسی و شرع امری خطیر است و به این موضوع پرداخته شده و مقام معظم رهبری نیز در گذشته به قوه قضائیه و حاکمیت عادلانه توجه ویژه داشته اند و در انتصاب رئیس قوه قضائیه نیز توجه ویژه ای داشته اند. ” دو اصطلاح، توجه ویژه ای شده است. “

ثبت دامنه ارزان

وی افزود: عدالت یکی از اهداف نهایی انقلاب اسلامی و همچنین برقراری عدالت، حفظ حقوق عامه، نظارت بر حسن اجرای قانون، پیشگیری از وقوع جرم، مجازات مرتکبین و اصلاح مجرمان است. از قوه قضائیه».

محسنی اژه ای با بیان اینکه قوه قضائیه مطلوب، مرجعی است که بتواند پناهگاه مظلوم باشد، گفت: دستگاه قضایی مطلوب باید بتواند حق مظلوم را از ظالم بگیرد.

ثبت دامنه امارات

لزوم توجه ویژه به موضوع نیروی انسانی

رئیس قوه قضائیه با تایید اینکه تصمیم به انتصاب رهبری بر 6 موضوع متمرکز بوده است، گفت: یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بحث نیروی کار در قوه قضائیه است. نیروی کار قوه قضاییه که باید عدالت را اجرا کند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امروز قاضی ما باید طبق قانون عمل کند و بر این اساس خود قانون نیز باید عادل باشد.

ثبت دامنه کانادا

وی ادامه داد: ساختار و تشکیلات قوه قضاییه یکی دیگر از نکات مهم در قوه قضائیه است، بنابراین باید گفت که بودجه و استفاده از اختیارات عمومی از موضوعات مهم است.

محسنی اژه ای ادامه داد: اراده، انگیزه، اعتماد به نفس و جرات تصمیم گیری مدیران پرونده در کنار اخلاق حرفه قضایی از دیگر نکات مهم و مهم است.

و گفت: آنچه از شرع و قانون و مقام معظم رهبری از ایشان خواستیم در صورت تحقق آن قوه قضائیه مطلوب محقق می شود.

رئیس قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سند تحول قضایی در چه مرحله ای از لحاظ اجرایی می گذرد، گفت: داشتن سند تحول برای قوه قضاییه مطلوب است و این سند در زمان آقای دکتر جمع آوری شده است. رئیسی نشان می‌دهد که سند ثابت نیست و قابل ارتقا است، حتی در دو سال گذشته به تحول و تعالی سند ارتقا یافته است.

90 درصد پیشرفت در برنامه های کوتاه مدت برای حذف

وی ادامه داد: با توجه به تجربه چهار دهه ای که داشتم و همچنین با استفاده از توانمندی های نخبگان بحث ارتقای آنها مطرح شد، درصدی که اجرا شد در خود سند هم دیده می شود.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: رهبری همواره بر زمان‌بندی و پیگیری تاکید دارند و از این رو خود سند تحول برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت دارد، اما بیش از 90 درصد برنامه‌های کوتاه‌مدت آن اجرایی شده است. برخی ادارات نیز نیازمند همکاری نهادهای دیگر هستند.

محسنی اژه ای افزود: از برنامه کوتاه مدت جلوتر هستیم، در برنامه های میان مدت حدود 70 درصد سند اجرایی شده است. ما هنوز برای برنامه های بلند مدت زمان داریم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از مهمترین موضوعاتی که رهبری بر آن تاکید دارند تعامل دستگاه ها و رئیس قوه قضائیه است، قوه قضائیه وظایفی بر عهده دارد که حرف و حدیث های زیادی را به دنبال دارد و گاه بحث ممانعت از دولت یا دولت مطرح می شود یا اینکه سایر نهادها تعامل و هم افزایی با سایر نیروها به چه معناست؟ وی گفت: ما دستور هستیم و استقلال سه قوه هیچ منافاتی ندارد، در این مدت باید گفت که ما همدیگر را خوب می شناسیم و من و آقای رئیس چهل سال است که با هم دوست هستیم. تعامل خوبی با مجلس داشته باشند.

تعداد جلسات قوه قضائیه و دولت در سال گذشته بی سابقه بود

وی افزود: برای درک مسائل مختلف، بیشترین دیدار و نشست را با مجلس نمایندگان داشتیم. ما به مجلس رفتیم و چند گفتگو داشتیم.

محسنی اژه ای گفت: تفاهم نامه ای کتبی بین مجلس و قوه قضائیه نوشتیم که در رابطه با ادراک پرونده ها چگونه عمل کنیم. از جلساتی که در سال گذشته انجام شد، می توانم بگویم این تعداد ملاقات و دیدار با دولت شاید بی سابقه باشد.

رئیس قوه قضائیه با تایید اینکه گفت وگوهای سه قوه باعث افزایش آگاهی از مسائل می شود، گفت: این تعاملات ادامه دارد.

و در مورد مبارزه با فساد نیز گفت: معمولاً دولت ها دفتر بازرسی ویزا دارند، در این مدت شخص رئیس جمهور از ما برای این سمت درخواست کرد که او هم به عنوان فردی با سابقه معرفی شد.

ماجرای تغییر رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه

رئیس کل دادگستری در خصوص استفاده از فناوری گفت: یکی از ارکان سند توسعه استفاده از فناوری است. در دوره ریاست حجت الاسلام فردی به سمت فناوری در قوه قضائیه منصوب شد که در نیمه راه ایشان را به عنوان رئیس جمهور می خواستند و ما پذیرفتیم که با دولت تعامل داشته باشیم.

محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روزی صحبتی بین روسای قوای منبری شد، حالا این فضا تغییر کرده و ممکن است فکر سرپوش گذاشتن بر برخی مسائل مطرح شود، نظر شما چیست؟

700 برابر افزایش فروش املاک

وی افزود: بحث نظام بانکی، گمرک و مقررات املاک موضوعی رایج در همه دولت ها بوده است. در این باره با دولت صحبت کردیم و قوای سه گانه به محل آمدند و پیگیری کردند.

رئیس قوه قضائیه گفت: فروش اموال 700 برابر شد. علاوه بر این، بسیاری از بیماری ها ساخته شد.

محسنی اژه ای افزود: در بحث بنادر و گمرک تغییرات اساسی ایجاد شده است. برای اولین بار چندین هزار کانتینر مورد بررسی قرار گرفت.

54000 هکتار از سواحل و رودخانه ها آزاد شد

رئیس کل دادگستری همچنین به اقدامات انجام شده در حوزه رودخانه چالوس اشاره کرد و تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در رابطه با این رودخانه وجود دارد، ضرورت استفاده از آب شرب در این رودخانه است که علاوه بر این موضوع، نوآوری هایی نیز وجود داشت. . قوه قضائیه و دولت با هم مطرح کردند.

حجت الاسلام محسنی اژه ای گفت: در این مدت بیش از 54 هزار هکتار بستر، حریم، ساحل و رودخانه آزادسازی شد.

وی با اشاره به تغییر کاربری ها گفت: ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا قبلا این کارها انجام نمی شد که باید گفت قبلا چنین هماهنگی وجود نداشت.

اگر تخلفی از سوی دولت صورت گیرد، نمی توان جلوی مردم را گرفت

محسنی اژه ای در ادامه در خصوص احیاء و احیای حقوق عامه توسط نهادها گفت: معتقدم اگر تخلفی از سوی دولت صورت گیرد نمی توان جلوی مردم را گرفت. اگر بگوییم تغییری در استفاده نباید ایجاد شود، اما اگر حذف شد، چگونه می توان از آن جلوگیری کرد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: برخی از زندان ها در داخل شهر هستند و مردم از این موضوع ناراحت هستند، حتی با چهره شهر هم جور در نمی آید اما باید گفت جابجایی زندان کار ساده ای نیست و نیاز دارد. بودجه.”

بررسی ساخت فرودگاه قم

وی خاطرنشان کرد: برخی پادگان ها نیز از این مشکل رنج می برند که در نمونه مشهد قوه قضاییه وارد این پرونده شد و مشکل را حل کرد. وی گفت: در استانداری قم نیز بحث ساخت فرودگاه وجود دارد که مدت ها مشکل ساز بود و با ورود قوه قضائیه این موضوع مطرح شد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه کامن لا موانع متعددی دارد، گفت: قانون کامن لا را که ناخالصی های زیادی در رابطه با سلامت مردم دارد بررسی کرده و در میان مدت برای آن برنامه ریزی کرده ایم. “

چیزی که برای من مهم است این است که به کسی آزار ندهم

وی در پاسخ به این سوال که مهم ترین اولویت ها و دغدغه های شما که به صورت روزانه با آن زندگی می کنید، چیست، گفت: دغدغه اصلی من این است که به کسی تعقیب نشود و اگر ظلمی باشد باید به قوه قضائیه بیاید و تحقیق کردن.”

محسنی اژه ای گفت: دو هفته بعد از صدور رای جمهوری مشکلات مردم را برشمردم. چه چیزی موجب احقاق حقوق مردم نمی شود چه به عبد آسیب می رساند. مردم دیر به عزت می رسند و به سختی معطل می شوند، این همان چیزی است که باید برای زیرساخت ها فراهم شود.

محسنی اژه‌ای به موضوع تعدد دعاوی اشاره کرد و گفت: با بررسی تعداد پرونده‌ها و شکایات گفتیم اگر هفته‌ای یک مورد باشد مشکل داشتیم، تلاش کردیم.
ما نگذاشتیم این مسائل پیش بیاید و بعد موضوع را از نظر حقوقی بررسی کردیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در یک مورد فردی 50 میلیون سال پیش خودرویی خریده است اما اکنون ارزش آن تغییر کرده است و سعی کردیم زمان رسیدگی به این پرونده ها را کوتاه کنیم و سپس نحوه احقاق حق و حقوق را بررسی کنیم.

ما سعی می کنیم اجازه ندهیم کسی به زندان برود

رئیس قوه قضائیه افزود: وقتی فردی حتی دو شب به زندان می رود ممکن است برای زندانی و خانواده اش مشکلات زیادی ایجاد کند. تا جایی که ممکن بود سعی کردیم هرکسی را که نیازی نداشت زندانی و زندانی نکنیم. یا اینکه به زندان رفت، اما اگر شرایط استفاده از وثیقه را داشت، البته در این زمینه مشکلاتی داریم که باید حل شود.

محسنی اژه ای ادامه داد: البته با توجه به برخی بدی ها و پارادوکس ها باید گفت که مجرم در زندان جای دارد.

وی در خصوص پیشگیری از وقوع جرم گفت: جرمی که اتفاق می افتد ممکن است تبعات زیادی داشته باشد.

رئیس قوه قضائیه گفت: در صورت افزایش نرخ بیکاری سیل مشکلات آن به سمت قوه قضائیه می رود. زمانی هم که مردم تحصیل نکرده و قانون را بلد نباشند مشکل است. آیا آموزش مردم وظیفه قوه قضائیه است؟

محسنی اژه ای گفت: ما روی هر بستری که جرایم رخ دهد تمرکز می کنیم. اما پرونده های کیفری آنقدر زیاد است که عناوین مجرمانه ما زیاد است و دلایل ارتکاب جرم در کشور زیاد است.

تمرکز رهبری بر مسئله بودن با مردم

رئیس کل دادگستری با اشاره به برنامه های پیشنهادی در حوزه صلح و سازش گفت: ارتباط و حضور در بین مردم از ارکان رهبری است که برکات بسیاری را نیز به همراه داشته است.

وی ادامه داد: برنامه ما این است که از همه توان مردم استفاده کنیم و این مهم در جهت گردش قوه قضائیه است.

تصویب 763 حافظ حق انتقام میانجیگری

وی افزود: در 763 مورد با وساطت افراد، صاحبان حق انتقام، حق خود را تضییع کردند. البته طبق آیه قرآن کریم «فِی القَصابُ الْحَیْنا» یعنی همه نیاز به بخشش ندارند.

محسنی اژه ای گفت: یکی دیگر از برنامه های قوه قضائیه حضور مسئولان در مساجد بود که در این راستا اهدافی تعیین شد.

وی ادامه داد: زمانی که سرپرست خانواده به زندان می رود مشکلات زیادی برای خانواده و فرزندان او به وجود می آید.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: پس از دستگیری ولی دم چندین پرونده داشتیم که فرزندان این فرد به مدرسه نرفتند و ترک تحصیل کردند. به همین دلیل است که ما می خواهیم از توانایی مردم برای جلوگیری از حبس شدن افراد و سایر مسائل جلوگیری کنیم.

قوه قضائیه از قدرت کافی برخوردار نیست

رئیس کل دادگستری در خصوص مطالبات معیشتی قوه قضائیه گفت: امروز علاوه بر اینکه کار قوه قضائیه جدی است حجم کار بسیار زیاد است و نیروی انسانی کافی برای این کار نداریم و حضور داریم. آنها اجازه استخدام ندارند.»

محسنی اژه‌ای گفت: «از این همه زحمتی که برای همکارانم می‌کشیم شرمنده هستم. در مورد کرونا نیروهای ما نتوانستند ببندند.

وی ادامه داد: در خصوص جمعیت، تعداد زیادی قربانی کرونا در دستگاه قضایی دیده ایم.

رئیس قوه قضائیه افزود: بسیاری از ساختمان های ما اجاره ای است و کاملاً نامناسب است. فقط باید عذرخواهی کنم که نتوانستم این را مقداردهی کنم.

محسنی اژه ای گفت: با همه این اوصاف فکر می کنم تلاش کردیم. هزاران نفر از دادستان انتقام جو تمجید کرده اند.

احترام گذاشتن به مردم به این معناست که کاری که انجام می دهیم ارزان است

رئیس قوه قضاییه در خطاب به قوه قضائیه خواستار تعامل و صبر بیشتر کارکنان با مردم شد.

وی همچنین به احترام به مردم اشاره کرد و تصریح کرد: در خصوص ممنوعیت خروج از کشور تغییری رخ داده است، باید به مردم اطلاع رسانی شود. گفتیم اگر اکانت شخصی مسدود شود، بلافاصله پس از رفع مشکل، مشکل برطرف خواهد شد.

حجت الاسلام محسنی اژی گفت: تکریم مردم این است که کاری که برای مردم انجام می دهیم ارزان است. من سعی می کنم هزینه دادرسی را کاهش دهم.

وکلا با مردم مدارا می کنند!

وی خطاب به مردم گفت: مسائلی که مردم ادعا می کنند سرشان را از دست داده باید گفت اگر کمی چشم باز کنیم این مسائل پیش نمی آید. مردم باید به موضوع قراردادها و وکالتنامه ها توجه بیشتری داشته باشند.

رئیس کل دادگستری گفت: بخشی از مردم در شرایط سختی به سر می برند، اگر وکیلی پولی به دست می آورد امروز باید بیشتر به مردم توجه کند. اگر سخت افزار به برخی از مسائل رسیدگی کند، مشکلات کمتر به سمت حذف می روند.

.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا