اقتصادبین المللجامعهدانش و فناوریسلامتسیاستورزش

بلندترین صدای ثبت شده در تاریخ زمین مربوط به چه پدیده‌ای است؟

فوران آتشفشان کراکاتوآ در اندونزی در سال 1883 حدود 310 دسی بل تخمین زده می شود که بلندترین صدای ثبت شده در تاریخ زمین است.

امواج ضربه ای این فوران آتشفشانی حدود ده هزار برابر قویتر از بمب اتمی هیروشیما در سال 1945 تخمین زده می شود.جالب است بدانید که صدایی در محدوده فرکانس 150 تا 160 دسی بل می تواند باعث پارگی پرده گوش شود. .

صدا بخش مهمی از زندگی انسان است و علیرغم چنین نقش مهمی، می تواند وحشتناک باشد – به خصوص زمانی که رکورد بلندترین صدای ضبط شده را بشکنید. منبع این صدا فوران آتشفشانی است که بیش از 130 سال پیش رخ داده است.

در صبح روز 27 آگوست 1883، فوران آتشفشانی عظیم در جزیره کراکاتوآ در اندونزی آغاز شد که باعث فروپاشی نیمی از جزیره شد.

ثبت دامنه ارزان

دانشمندان این رویداد را یکی از خشن ترین رویدادهای زمین شناسی تاریخ می دانند. فوران آتشفشانی نه تنها باعث ایجاد یک موج شوک صوتی عظیم شد، بلکه باعث گسترش سونامی به ارتفاع 151 فوتی در سراسر اقیانوس هند شد. امواج، کشتی هایی را که از اقیانوس به سمت آفریقای جنوبی حرکت می کردند، تکان داد.

این فوران آنقدر بلند بود که افرادی که حداقل 3000 مایلی دورتر از آتشفشان زندگی می کردند، آن را به توپ شلیک شده از یک کشتی تشبیه کردند.

اما چرا این صدا اینقدر مهم است؟ علت درد در گوش انسان به دلیل صدای بالای 140 دسی بل است، اما تخمین زده می شود که در زمان انفجار صدای انفجار حدود 310 دسی بل بوده است. به عبارت دیگر این صدا چند برابر صدای آستانه درد گوش انسان است.

ثبت دامنه امارات

دانشمندان بر این باورند که اگر فردی به این کوه آتشفشانی نزدیک شود، شنوایی خود را به تنهایی از دست نمی دهد، بلکه قسمت هایی از بدنش با موج ضربه ای از هم جدا می شود.

نه تنها بلندترین صدای ثبت شده را ثبت کرد، بلکه امواج ضربه ای ناشی از انفجار حدود 10000 برابر قوی تر از امواج ضربه ای بمب اتمی در سال 1945 بود که بر روی هیروشیما پرتاب شد.

ثبت دامنه کانادا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا