جامعه

زیاده خواهی ها در گردشگری به ضرر مردم تمام می شود

تقاضای بیش از حد از گردشگری به مردم آسیب می رساند

رئیس فدراسیون جهانگردی و خدمات مسافرت هوایی ایران در واکنش به افزایش قیمت بلیت هواپیما و درخواست هتل داران برای دریافت نرخ دلار گفت: مطالبات بیش از حد در گردشگری به ضرر مردم تمام می شود.

خبر 24 – گروه جامعه. مدتی است که بلیط هواپیما در مسیرهای داخلی و خارجی چندین برابر شده و مسافران راضی نیستند. در سال گذشته برای تمامی خطوط داخلی قیمت کف و سقف تعیین شد و شرکت های هواپیمایی باید رعایت می کردند. اما اکنون ملاحظه می شود که پرواز مثلاً تهران به مشهد در برخی روزها و ساعات به یک میلیون و 600 هزار تومان می رسد.

در مورد پروازهای خارجی هم همینطور است، گاهی اوقات برای یک سفر یک طرفه به استانبول باید هزینه زیادی بپردازید. همچنین در برخی از ساعات پرواز تهران – نجف تعداد هواپیماها به 60 میلیون تومان می رسد.

ثبت دامنه ارزان

برخی از ایرلاین ها دلیل افزایش قیمت پروازها را لغو سوخت یارانه ای و افزایش قیمت های مربوط به صنعت هواپیما می دانند. اما اکنون افزایش قیمت نسبت به سال گذشته تغییری در کیفیت خدمات خطوط هوایی ایجاد نکرده است. تاکنون بسیاری از آنها خدمات پذیرایی را لغو کرده اند یا تعداد صندلی های هواپیما را افزایش داده اند تا بتوانند بلیط بیشتری بفروشند.

از سال گذشته که افزایش قیمت ها سر و صدای بیشتری داشت، جلسات متعددی در محافل مختلف برگزار شد، اما کاهش قیمت ها به صورت پراکنده بوده است. یکی از این جلسات در انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با حضور نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی و نمایندگان مجلس برگزار شد، اما پس از گذشت چند ماه همچنان این افزایش نرخ از کاهش موقت و جزئی بالاتر است.

ثبت دامنه امارات

سازمان حمایت از مصرف کنندگان برای ارزیابی بلیط هواپیما باید نظارت را بر عهده بگیرد اما تخصص و تجربه کافی، توانایی نظارت و مداخله را ندارد.

حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در این رابطه به خبر 24 گفت: در ایران داشتن شرکت هواپیمایی یکی از پردرآمدترین مشاغل است. اگر بلیط به افراد بسیار گران فروخته شود، شرکت های هواپیمایی درخواست بیشتری خواهند کرد. هفته گذشته قیمت ها دوباره افزایش یافت و بارها اندکی کاهش یافت. در مورد قیمت گذاری نیز سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده باید مسئول نظارت باشد اما تجربه و تخصص کافی برای نظارت و مداخله ندارند. شرکت هواپیمایی هر زمان که بخواهد قیمت را افزایش یا کاهش می دهد. مردم به دلیل نیاز مجبور به خرید هستند. کیفیت، عرضه و تقاضا تعیین کننده آزادسازی قیمت در دنیاست اما در ایران کیفیت و خدمات نداریم. زیرا مشتری چاره ای ندارد و باید این قیمت ها را بپذیرد.

ثبت دامنه کانادا

وی گفت: اگر 50 درصد نباشد، 30 درصد شرکت های هواپیمایی از فروش بلیت سود خالص دارند. اگر ده میلیارد تومان درآمد داشته باشند قطعاً 40 درصد آن سود است. ببینید قیمت در دنیا چگونه محاسبه می شود و برای هر ساعت پرواز چند دلار باید بگیرید. دنیایی که از سوخت های یارانه ای استفاده نمی کند تا چه اندازه پذیرای مناسبی را ارائه می دهد و از ناوگان هوایی منسوخ استفاده نمی کند؟ ما قوانین کافی برای توقف افزایش قیمت ها و کنترل قیمت ها داریم. چرا برای یک خانواده زیر 16 میلیون تومان در جاده محلی بلیت نخرید؟

تقاضای بیش از حد از گردشگری به مردم آسیب می رساند

الرفیعی در پاسخ به اظهارات مدیران شرکت های هواپیمایی مبنی بر لغو سوخت یارانه ای و تاثیر آن بر بلیت گفت: یارانه سوخت لغو نشده است. الان که سوخت کمتر از آب می گیرند. نیمی از سکه ها کجا برده می شود؟ خودشان گفتند کمتر از 2 درصد جامعه از ما خدمات می گیرند. از این تعداد 65 درصد نیروهای دولتی. اگر چنین است، چگونه می توان از جیب نود و هشت درصد جامعه حمایت کرد و از حق آنها برای خدمت به دو درصد جامعه محروم کرد؟ خطوط هوایی ما بسیار گران هستند. گفتگوها و مصاحبه های زیادی در این زمینه انجام می شود و راه به جایی نمی برد. با افزایش قیمت بلیط هواپیما، قیمت اتوبوس، تاکسی و سایر اجزای مرتبط نیز افزایش می یابد.

پکیج سفر به ایران ارزان نیست

همانطور که رئیس فدراسیون گردشگری و دفاتر خدمات مسافرت هوایی ایران درباره درخواست هتلداران برای دریافت ارز از گردشگران خارجی و افزایش قیمت اتاق هتل از وزیر میراث فرهنگی گفت: می خواهیم بدانیم با چه کسانی خودمان را مقایسه کنیم.” قیمت هتل 5 ستاره ترکیه با بهترین خدمات چقدر است و هزینه هتل 3 ستاره ما چقدر است؟ شاید درست باشد که آژانس ها می گویند درصد کمی از ورود گردشگران را دارند. من به وزیر سابق گفتم که سهم شما از تعداد گردشگرانی که وارد ایران می شوند کمتر از نصف است و 99.5 درصد آنها خارج از دایره وزارتخانه به ایران می آیند. نمی توان نقش دفاتر را در ورود گردشگران نادیده گرفت. گفتند فقط 5 درصد دفاتر ما ورودی کسب و کار دارند. من پاسخ دادم که شما اجازه می دهید 95 درصد دفاتر مسافر را از کشور خارج کنند. در دنیا یکی از شرایط اخذ مجوز این است که ابتدا باید توریست را به کشور بیاورید و سپس به گردشگر اجازه خروج بدهید، اما در ایران برعکس است. ادارات دیگر در تلاش برای جذب گردشگر نیستند. اکنون ورود گردشگران به ایران در انحصار بسیاری از آژانس ها است. هیچکس اجازه فعالیت در این زمینه را ندارد.

رفیعی تصریح کرد: در دنیا یکی از شرایط اخذ مجوز این است که می گویند ابتدا باید گردشگر را وارد کشور کنید و بعد به گردشگر اجازه خروج بدهید، اما در ایران برعکس است. نمیتونه باهاشون رقابت کنه.. اینا آژانس هایی هستن که هواپیما و هتل ها رو پر میکنن اگه خراب بشه کی توریست ها رو به ایران میاره؟ اگر چنین است، چرا شرکت های هواپیمایی دارای وب سایت خودشان بلیط نمی فروشند؟

وی افزود: در مورد ویزا مشخص است که گردشگر چه نوع ویزایی به ایران آمده است. بنابراین یا با آمار اشتباه نمی کنند یا اگر واقعاً گردشگر هستند باید به آنها بگویند از مجاری قانونی خود که دفاتر مسافرتی هستند وارد شوند. حالا یکی از کشورهای غربی بخشنامه ای برای ورود ایرانی ها صادر کرده است که اگر فردی وارد می شود حتما هتل و ستاره های خود را از قبل تنظیم کرده است، ما باید مثل آنها عمل کنیم، اما چرا که نه؟

سرمایه هتلداران در زمان گرانی افزایش یافت

یکی از فعالان صنعت گردشگری گفت: سیستم گردشگری ما سیستمی نیست که به آن افتخار کنیم. چرا باید هزینه های گردشگران خارجی را به دلار محاسبه کنیم و آیا تعداد مسافران ورودی ما آنقدر زیاد است که هر چه دایره باریکتر باشد دوباره به ایران برمی گردند؟ چرا هتل ها درصد ظرفیتی که از دست داده اند را علامت نمی زنند و اگر درصد داشته باشند سودشان زیاد است. قربانیان از آژانس های مسافرتی بودند. صاحبان هتل با این قیمت ها دارای ارزش افزوده یا سرمایه بالایی هستند، اما آژانس ها ندارند.

رافعی در خصوص دریافت نرخ ارز از گردشگران نیز گفت: اگر جلسه کارشناسی برگزار شود، اعتقادی به آن ندارند و نرخ اتاق را افزایش می دهند. نمی دونم چرا فکر می کنیم پکیج ایران برای خارجی ها ارزان است؟ با سفیر تونس دیدار کردیم و او گفت که با وجود کاهش ارزش پول ایران، بسته سفر او بسیار گران است.

وی در پاسخ به هتل داران مبنی بر اینکه اختلاف نرخ ارز با ریال باعث شده است که قیمت هر شب اقامت در هتل های پنج ستاره تنها 30 دلار باشد، گفت: هر هتل چهار ستاره در ایران 30 یا یک دلار است. شبی یک میلیون تومان؟ هتل ها در مقایسه با خدماتی که ارائه می دهند ارزان نیستند. ما از روی حرص و طمع برای شهروندان خود هتل نگرفتیم و به همین دلیل مسافران به جای کیش به ترکیه سفر می کنند. تعداد مسافران ایرانی وارد شده به وان ترکیه در ایام عید و تعداد مسافران جزیره کیش در این مدت را مقایسه کنید.

رفیعی درباره برقراری پرواز بین ایران و اندونزی گفت: این مسیر هوایی و گردشگری رونق نخواهد داشت زیرا پروازها گران و طولانی است. در حالی که این دو کشور مقصد گردشگری یکدیگر نیستند. چرا جذاب ترین کوبا نتوانست این همه گردشگر را از ایران جذب کند و به ایران نیامدند؟

.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا