جامعه

قدرتمند ترین رقبای خانواده در دنیای مدرن چیست؟

دنیای مدرن و تغییرات شیوه زندگی باعث وخامت خانواده و بروز بحران های زیادی شده است که در این میان عواملی مانند رسانه ، مهد کودک و … مهمترین رقبای خانواده محسوب می شوند.

خبر 24 – گروه جامعه – غلامرضا ترابی: در عصر سنت ها ، مهمترین نهاد ، شکل گیری هویت اعضای خانواده بود که ماموریت آنها بالا بردن جامعه و آماده سازی کرامت برای پذیرش نقش در جامعه بود. خانواده نهادی بود که برخلاف امروز ، کارکردها و کارکردهای اساسی زیادی داشت. خانواده در شکل کهن خود ، علاوه بر برآوردن نیازهای طبیعی انسان و ادامه جایگزینی نسلها ، وظیفه تربیت و تربیت فرزندان و آموزش مهارتهای اجتماعی لازم ، عملکرد اقتصادی ، تأمین نیازهای اساسی افراد و ایجاد آنها را بر عهده دارد. فضایی صمیمی و احساسی جو بین افراد به عنوان یکی از مهمترین نیازهای زندگی ، تأمین آرامش روحی ، محافظت از مردم در برابر مشکلات جامعه و مهمتر از همه شناسایی فرد در ارتباط با دیگران در جامعه نیز مسئول بود. می توان گفت که در در گذشته خانواده مهمترین نهاد اجتماعی برای بقای جامعه بود و در دیروز نیز به همین نیاز بود.

زوال فرد و خانواده

ثبت دامنه ارزان

اما در عصر حاضر ، با ظهور فردگرایی و اهمیت حقوق بشر فردی ، افراد بیش از هر چیز تمایل به کسب شخصیت خود دارند و هویت جمعی و خانوادگی آنها دیگر اهمیتی ندارد. به عبارت دیگر ، گفتمان فردگرایی در عصر جدید باعث شده است که افراد ترجیح دهند موقعیت کسب شده خود را به دیگران ارائه دهند و بدون توجه به نسب و خانواده خود را در جامعه نشان دهند ، نه اینکه خود را به پایگاه نسبی خود نسبت دهند.

در چنین جامعه ای ، پایه های خانواده به شدت سست و بی اساس خواهد شد ، زیرا گرایش افراد به جدا شدن از خانواده در سنین پایین شکل می گیرد و افراد در اسرع وقت به دنبال هویتی مستقل از خانواده خود می گردند. از سوی دیگر ، تلاش برخی فمینیست ها و فعالان حقوق زنان در غرب برای زیر سوال بردن خانواده به عنوان نهادی که ارزش های جامعه مردسالار را در تربیت فرزندان و نسل بعدی جامعه تطبیق داده و فرزندآوری را ترویج می کند. فرمان پدری که بیش از گذشته نادیده گرفته می شود و نفی می شود. بنابراین ، در دنیای امروز ، خانواده اهمیت کمتری در نظر گرفته می شود و نه تنها مردم برای تأمین هزینه خانواده تشویق می شوند ، بلکه بسیاری از اندیشمندان و سیاستمداران تشویق می شوند که خانواده را نپذیرند.

ثبت دامنه امارات

پیامد منطقی این روند در جهان مدرن (به ویژه در دنیای غرب) خراب شدن خانواده و تعداد کمی از افراد است که مایل به تشکیل خانواده هستند زیرا از دیدگاه آنها این اسیر است که تعهدات و الزامات پوچ را تحمیل می کند. در مورد افرادی که مانع لذت بردن از آن می شوند ناشی از لذت های زندگی است.

به نظر می رسد هنگام تدوین سیاست ها ، باید اقدامات لازم برای تأثیرگذاری بر چنین فرهنگی را نیز در نظر بگیرید.

ثبت دامنه کانادا

پیامدهای فروپاشی خانواده

دنیای مدرن به دلیل نابودی خانواده در وضعیت بحرانی بزرگی قرار دارد که یکی از آنها فساد و زوال اخلاقی است که ناشی از برآورده نشدن نیازهای عاطفی افراد خارج از محیط خانواده و به دور از گرما و زوال اخلاقی است. روابط عاشقانه من خوابیدم. افرادی که در خارج از خانواده معاشرت می کنند به طور کامل توسط ارزشهای اخلاقی جذب نمی شوند و بنابراین تنزل می کنند.

از جمله این بحران هایی که جهان مدرن با آن روبرو است ، بحران معنا و هویت است. مردی که از کودکی هیچکس را پدر یا مادر نمی خواند ، اکنون که در نعمت های مادی غرق شده و در لذت ها و شگفتی های جهان مشغول شده است ، بیشتر احساس می کند که هویت خود را پنهان می کند. با نگاهی به آمار جنایات ناشی از بحران هویت در افراد جوامع مدرن ، این ادعا بیش از پیش روشن می شود.

این روند جهانی سقوط خانواده برای سالیان متمادی ، جامعه ایران را نیز تحت تأثیر قرار داد. جامعه ایران با موانع سنتی و مذهبی خود یک خانواده خانوادگی بود. اما چند سالی است که روند مدرنیته و فردگرایی در این کشور به یک گفتمان جسورانه تبدیل شده است و در نتیجه از سلطه گفتمان خانواده در جامعه کاسته شده است.

رقبای قوی خانواده در دنیای مدرن

در جامعه ایران ، مانند جوامع غربی ، رقبای زیادی برای خانواده وجود دارد که باعث می شود کارکردهای خانواده رو به زوال و وخیم شود. در زیر برخی از مهمترین این رقبا ذکر شده است.

سیستم آموزشی رسمی

یکی از مهمترین کارکردهای خانواده در جوامع سنتی در گذشته ، اجتماعی شدن و تربیت فرزندان بود که امروزه با وجود رقبای قوی در این زمینه تهدید می شود. یکی از این رقبای قوی سیستم آموزشی رسمی ، به ویژه سیستم آموزشی و مدرسه ای است. امروزه نهاد خانواده و سیستم آموزشی در برابر یکدیگر صف آرایی کرده و فعالیت های یکدیگر را خنثی می کند. یعنی این دو نهاد به مبارزه آشکار یا پنهان با یکدیگر برخاستند. در چنین شرایطی ، سرمایه گذاری های خانواده توسط موسسه آموزشی تضعیف و گاهی از بین رفت و خانواده سرمایه گذاری های مدرسه را بر روی دانش آموزان کاهش داد و در مواقعی ناپدید شد. در نهایت ، دانش آموز با دو موسسه مخالف روبرو می شود که نمی توانند به رشد و توسعه واقعی خود برسند.

حالت ها

از جمله آن رقبای قدرتمند خانوادگی که عملکرد این نهاد را تهدید می کند ، رسانه های سمعی و بصری شامل تلویزیون ، ماهواره ، اینترنت ، مطبوعات ، بازی های رایانه ای و غیره است. امروزه رسانه های تصویری ، به ویژه تلویزیون و بازی های رایانه ای ، حضور بیشتری در زندگی کودکان نسبت به والدین دارند و آنها را در ارتباط با ارزش ها و فهرست هایشان آموزش می دهند. “نقش رسانه ها در گسترش و ترویج فرهنگ مدرنیته غیرقابل انکار است.” رسانه های سمعی و بصری با بازتولید پیام های فرهنگ و شیوه زندگی در دنیای مدرن نقش مهمی در جهت گیری رشد خانواده ایفا می کنند. “

از جمله این رسانه ها تلویزیون است که می توان گفت تنها رسانه ای است که اکثریت قریب به اتفاق افراد جامعه به آن دسترسی دارند و آنها مخاطبان آن هستند. در ایران ، این پربازدیدترین و محبوب ترین رسانه ای است که اکثریت قریب به اتفاق مردم و افراد جامعه می توانند به آن دسترسی داشته باشند ، که نقش مهمی در فرهنگ سازی و گفتمان سازی بین مخاطبان خود دارد. تلویزیون از طریق تولید برنامه های مختلف از جمله مجموعه های خانوادگی و اجتماعی ، مدل های مختلف خانواده را ارائه می دهد و به طور غیر مستقیم و ناخودآگاه ذهنیت افراد جامعه را به سمت مدل های ارائه شده سوق می دهد. به همین دلیل می توان رسانه ملی ایران را به عنوان قدرتمندترین و تأثیرگذارترین رقیب سلسله ای کشور معرفی کرد.

با مشاهده روند تغییرات در سبک زندگی و ساختار خانواده های ایرانی و کاهش نقش و تأثیر این نهاد در فرایند اجتماعی شدن افراد ، تأثیر الگوهای مدرن خانواده در جامعه ایران نمایان می شود که توسط رسانه های مختلف ارائه و تأیید می شود. از جمله تلویزیون به طور کلی ، جهت تولید و مجموعه های رسانه ملی در دهه گذشته تقویت سبک زندگی ایرانی اسلامی خانواده نیست و تصویر خانواده ایرانی از مشکلاتی مانند شکاف نسلی ، شیوه مصرف گرایی و مدرن ، تسلط رنج می برد. ارزشهای سکولار و غیرمذهبی ، تربیت ، خانواده و انحراف از الگوی خانواده گسترده و تعامل خانواده و خانواده محدود ، فرسایش ارزشهای سنتی و مذهبی ، ضعف و فقدان خرد والدین در تربیت فرزندان ، تقوی فرزندان و عدم توجه و توجه احترام ، وضعیت والدین و بزرگان ، تضعیف موقعیت مردان در ساختار قدرت خانواده ، تأکید بر مدیریت دوگانه و گسترده زنان و مردان در خانه و موارد مشابه.

مهد کودک

یکی از وظایف خانواده مراقبت از فرزندان است و در گذشته خانواده های سنتی با تمرکز بر مادر مسئول مراقبت از نیازهای بیولوژیکی فرزندان خود بودند. در مدل اسلامی خانواده ، مراقبت از خانواده بر مراقبت های غیر خانوادگی و مراقبت های مادری بر مراقبت های غیر مادری ترجیح داده می شود. از نظر اسلام ، در شرایط عادی ، روشهای نهادی مراقبت جایگزین مراقبت از خانواده مطلوب نیست ، زیرا هیچ م institutionسسه یا نهادی ، حتی در بهترین شرایط ، نمی تواند فضایی از وابستگی عاطفی ایجاد کند که می تواند در خانواده بین والدین ایجاد شود. و والدین فرزندان.

اکثر کارشناسان معتقدند که برای تربیت م effectiveثر کودک ، حضور مداوم یک یا دو بزرگسال که کودک را دوست دارند ، درک می کنند و از او حمایت می کنند و به او انگیزه و جهت کافی را در انجام کارها می دهد ، ضروری است ، اما امروزه با گسترش فردگرایی و تمایل زنان به کار در خارج از خانه ، پدیده “مهد کودک” بیشتر و بیشتر شده است و خانواده ها وظیفه مراقبت از فرزندان خود را به این مهدکودک ها واگذار کرده اند.

به گفته کارشناسان و اندیشمندان جهان غرب ، حلقه مفقوده در حل بحران های فردی و اجتماعی در دنیای مدرن ، اکنون بازگشت به خانواده و خانواده است. غربی هایی که بحران معنا را در زندگی خود احساس می کنند ، دریافته اند که کلید رهایی از این جهنم خودساخته آرامشی است که در گرمای گرمای خانواده به دست می آید. جامعه ای که در آن خانواده مرکز همه فعالیتهای خود باشد و اعضای آن جامعه به آرامش و حمایت عاطفی مورد نیاز خود برسند ، که فقط در چارچوب صمیمی خانواده ارائه می شود ، در هیچ شرایطی دچار انحطاط و بحران معنا نخواهد شد. مسیر.

در دنیای پلورالیستی امروز ، خانواده به تنهایی می تواند روح سرگردان انسان ها را آرام کند و انرژی های هدر رفته افراد را که در جامعه به صورت متمرکز و هدفمند هدر می روند ، هدایت کند. بنابراین ، امروزه به نظر می رسد که سیاست های دولت ها و همچنین تلاش های عمومی مردم برای تقویت و تأکید بر نهاد خانواده به عنوان محور همه برنامه ریزی ها ، فعالیت های خرد و کلان جامعه.

؟

به

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا