اقتصادبازاربین المللجامعهدانش و فناوریسلامتسیاستورزش

مناظره درباره طرح صیانت در اینوتکس؛ موافق: تبدیل به هاب اطلاعاتی منطقه می‌شویم، مخالف: رویابافی است

مخالفان این طرح، نبود ساختار مناسب برای توسعه جریان‌های فناوری اطلاعات را نگران‌کننده توصیف می‌کنند، در حالی که موافقان معتقدند پس از گذشت شش ماه از این طرح، ایران به مرکز اطلاعات منطقه تبدیل خواهد شد.

محمد کفاری مخالف طرح امنیتی و محمد حبیبی از حامیان این طرح در جلسه میلاد دخانجی در دولت الکترونیک آنوتکس حضور یافتند. 1401.

اما طرح حفاظت و رهگیری و موافقت با آن همچنان موضوع مهمی در حوزه فناوری اطلاعات در تمامی ابعاد آن است. اینوتکس، محل تجمع فعالان حوزه فناوری و نوآوری کشور، شاید بهترین فرصت برای جراحی باشد.

ثبت دامنه ارزان

قطعا زیرساخت های سیاسی و اقتصادی برای ایجاد تغییرات ساختاری که البته با بدنه نظام همخوانی ندارد کافی نیست.

طرح حفاظت در چه قسمتی از سازه حل شد؟

سوالاتی که قبل از طرح حراست مطرح می شد این بار در گفت و گو با افکار عمومی و افکار عمومی مورد تحلیل قرار گرفت. به فرآیند فیلترینگ مرموز و جریانی که به آن اعتقاد دارید نگاهی بیندازید. او یک برنامه حفاظت از فضا طراحی خواهد کرد که ایران را به مرکز اطلاعات و اینترنت در منطقه تبدیل خواهد کرد.

ادعای محمد حبیبی مبنی بر حمایت از طرحی تدافعی که ایران را به مرکز اطلاعات منطقه ای سوق دهد دور از ذهن حاضران در این مناظره است، اما سوال اصلی در چارچوب این ادعا این است که این مرکز چگونه ممکن است تغییر کند؟ خبرچین شدن؟ و فضای مجازی در منطقه؟

ثبت دامنه امارات

این ادعا در حالی مطرح شد که کاربران هنوز به اندازه کافی به پیام رسان های داخلی اعتماد ندارند! اما محمد کفاری با این ادعا مخالف است و معتقد است در شرایطی که دنیا بتواند وارد عرصه فناوری مخابرات شود، زیرساخت های اقتصادی کشور را نباید پذیرفت.

اولین سوالی که دخانجی در این بحث مطرح کرد وضعیتی است که کاربران در شش ماه آینده پس از اجرای این طرح با آن مواجه خواهند شد. به راستی پس از اجرای طرح حفاظت، کاربران ایرانی در ملموس ترین موارد چه فضایی را خواهند دید؟

ثبت دامنه کانادا

شما کشوری را بدون تعارف و حاشیه به تصویر کشیدید و امروز مخالفان طرح امنیتی ابراز نگرانی کرده اند. پس از گذشت شش ماه از اجرای این طرح، طبق طبقه بندی طرح حفاظتی که اتفاقاً پس از همه تغییرات و تحولات، همچنان در این طرح قرار دارد. تمام قسمت های فیلتر آسیب دیده است.

وی با اطمینان از اینکه دیگر انحلال کاربران وجود نخواهد داشت، گفت: «علاوه بر این، واضح است که همه کارمندان دولت از کار بر روی پیام رسان های فیلتر شده منع شده اند. البته این پیشنهاد وجود دارد که کاربران با نیازهای ویژه بتوانند از فیلتر برای دسترسی به اینترنت و تمامی شبکه های اجتماعی استفاده کنند.»

فضای مجازی نیازمند چارچوب و ساختار است

حبیبی در پاسخ به این سوال اهمیت ایجاد ساختار و چارچوب اداری در بستر فضای مجازی را تشریح کرد و گفت: ساختار اصلاح فضای مجازی در کشور را تنظیم می کند. اما تاکنون هیچ توجهی به آن نشده و آیین نامه ای تدوین نشده است.»

بر اساس طرح حفاظتی، هنوز مشخص نیست که چه نهاد، سازمان یا گروهی مسئول مستقیم این عملیات پاکسازی است. لذا در این طرح سعی بر آن است تا جریان مدیریتی و نظارتی تعریف شود. بنابراین پس از تغییر شرایط طبق این طرح، شاهد آن تغییرات خواهیم بود.

حبیبی در روند تشریح فضا پس از اجرای طرح حفاظت در ایران تاکید کرد که قطعا با فضایی با جریان اداری مشخص مواجه خواهیم شد.

وی در پاسخ به سئوال مستقیم الدخناجی مبنی بر اینکه پس از این همه تغییرات، تصویر روشنی از ایران چگونه خواهد بود، گفت: آنچه پس از اجرای طرح حفاظتی شاهد خواهیم بود تبدیل شدن ایران به مرکز رسانه ای منطقه است.

حبیبی به نمونه هایی از ابرات، اسنپ، دیجی کالا و برنامه اشاره کرد و مدعی شد که این کیت ها نشانه این است که در صورت آزمایش بدون نمونه خارجی می توان به موفقیت بزرگی دست یافت. از سوی دیگر، در این فرآیند، ایران به قلمرو خود در فضای مجازی و اینترنت دست خواهد یافت.

با این حال، این رویکرد همچنان مورد انتقاد مخالفان طرح حفاظتی است. منشأ اصلی این تفاوت تفاوت بین گردش کار این پلتفرم ها و شبکه های اجتماعی است. اما بسته شدن فضای اقتصادی و تحریم های بین المللی شاهد نمونه های مشابه خارجی در ایران بود.

فضای مجازی ادامه فضای واقعی است

دوله در ادامه جنجال با انتقاد از دیدگاه محمدی گفت: فضای مجازی ادامه فضای واقعی است و فضای مجازی قطعا شبکه ای جدا از دنیای واقعی نیست. افسانه نیاز به پیش نیاز دارد. ما هنوز با بیگ جدا نشدیم.»

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی و پیش‌شرط‌های لازم در روند اقتصادی کشور گفت: در این شرایط امکان توسعه در قوه مجریه وجود نخواهد داشت و یا ادامه روند قانون‌گذاری وضعیت نامناسبی را برای توسعه ایجاد می‌کند. ” به هر حال بدون زیرساخت نمی توان از منظر خصوصی به بیمارستان رفت.»

الدخناجی در ادامه این بحث با اشاره به اینکه استارت آپ ها قبل از انجام اقدامات پیشگیرانه فعالیت ها و پیشرفت های گسترده ای دارند، گفت: اگر قبلا می شد فعالیت ها را گسترش داد، نیازی به اجرای طرح هایی مانند حفاظت نبود. بعد از آن هم همین طور است و هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد.»

در این میان حبیبی بر این عقیده است که در صورت تقویت قدرت اینترنت، این موضوع حتی در زمان مذاکره نیز به بازوی قوی تبدیل خواهد شد.

مخالفان طرح حفاظتی را نادیده بگیرید

حبیبی در پایان این بحث در پاسخ به سوال نیوز24 مبنی بر اینکه کاربران چگونه در فرآیند پیام رسانی داخلی احساس امنیت می کنند، گفت: نمایش. آمار نشان می دهد که درصد کمی، شاید حدود 5 درصد از کاربران نسبت به حضور در پیام رسان داخلی احساس ناامنی می کنند.

این پاسخ حبیبی است اما در شرایطی که این اقلیت یک اقلیت تأثیرگذار و نخبه در جامعه است. وی گفت: این اقلیت تأثیرگذار مردم را به مسیر اشتباه هدایت می کند و این یک اشتباه در طرح حفاظت است.

با این حال، سؤال دیگری وجود دارد که می توان پرسید: چرا باید برای فعال کردن پلت فرم های داخلی، حفاظت تسهیل شود؟ آیا این روندی متفاوت از انحصار در صنایعی مانند خودرو است؟ سرنوشت صنعت خودرویی که اکنون به دنبال تکرار آن در سایر حوزه های توسعه هستیم چیست؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا