اقتصادبین المللجامعهدانش و فناوریسلامتسیاستورزش

ناسا تصویر تلسکوپ هابل از دو کهکشان چرخان به دور یکدیگر را منتشر کرد

تلسکوپ فضایی هابل مانند تلسکوپ جیمز که تا چند هفته دیگر عملیاتی می شود، به عکاسی از کیهان ادامه خواهد داد. این تلسکوپ 30 ساله اخیراً تصاویری از دو کهکشان در حال گردش توسط ناسا ثبت کرده است.

کهکشان های “NGC 3227” و “NGC 3226” در این تصویر نشان داده شده اند. این جفت کهکشان که به نام دوتایی Arp 94 نیز شناخته می شود، در فاصله 50 تا 60 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد. اگرچه این در تصویر قابل مشاهده نیست، غبار بین کهکشانی در این منطقه یک جریان جزر و مدی قدرتمند ایجاد می کند که باعث می شود این دو کهکشان همیشه به دور یکدیگر بچرخند.

این تصویر علاوه بر زیبایی منحصربفردش، ما را به یاد کهکشان های بسیاری می اندازد که در کیهان متولد شده اند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند.

در بیانیه ای، ناسا اعلام کرد که هابل در حال کار بر روی اندازه گیری اندازه سیاهچاله ای است که قادر به تصویربرداری از این دو کهکشان است. ایده ما این بود که هابل جرم سیاهچاله های کهکشان را با مطالعه دینامیک گاز بین ستاره ای در مرکز کهکشان اندازه گیری کند.

ثبت دامنه ارزان

این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است کهکشان NGC 3227 را در سمت چپ نشان می دهد. این کهکشان مارپیچی عظیم، مانند کهکشان راه شیری، یک سیاهچاله بسیار پرجرم در مرکز خود دارد. در سمت راست NGC 3226 یک کهکشان بیضی شکل است. علاوه بر این واقعیت که این دو کهکشان در حرکت چرخشی خود به شدت در هم تنیده شده اند – چیزی که ستاره شناسان آن را “رقص کهکشانی” می نامند – تشکیل ستاره NGC 3226 نیز مهم است.

تولد ستاره در داده های NGC 3226 و تلسکوپ فضایی هابل

داده های جمع آوری شده نشان می دهد که NGC 3226 همیشه باید ستاره تولید کند. ستاره شناسان بر این باورند که تمام انرژی و بقایای کهکشان های دیگر که قبلاً با NGC 3226 ادغام شده اند می تواند به تولد ستاره های جدید در کهکشان کمک کند.

ثبت دامنه امارات

اما در نهایت چیزی که ما پیدا کردیم مقدار کمی از تشکیل ستاره در این کهکشان است. این بسیار جالب است و سوالات بیشتری در مورد چگونگی شکل گیری کهکشان ها و ستاره های جدید در آنها ایجاد می کند.

ناسا معتقد است که NGC 3226 یک کهکشان جوان و فعال است که برای درک کامل آن نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

ثبت دامنه کانادا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا