هنر

چرا اغلب فیلم‌های ایرانی شبیه هم شده‌اند؟/ فرصت ویژه اکران آنلاین

کارگردان فیلم کوتاه «اینجا جای زمین نیست» بر لزوم توجه به تنوع ژانرها در تولید فیلم کوتاه همزمان با اکران اینترنتی این فیلم تاکید کرد.

به گزارش خبر 24، فیلم کوتاه «اینجا جایی برای زمین نیست» به نویسندگی و کارگردانی رضا جمالی یکی از شش فیلم کوتاه قابل مشاهده در بسترهای آنلاین نوروزی انجمن سینمای جوانان ایران است. با عنوان “The Movie Game” آوریل 1401.

This Is No Place on Earth داستان زنی را روایت می کند که به دلایلی نمی خواهد در روستای محل زندگی خود بچه دار شود و سعی می کند تا زمان زایمان زندگی خود را ترک کند.

ثبت دامنه ارزان

رضا جمالی در گفتگو با خبر 24، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تا چه حد می توان در فیلم کوتاه به ژانر پرداخت، گفت: به نظر من این اتفاق باید سال ها پیش می افتاد، اما همچنان این را به فال نیک می دانیم. انجمن سینمای جوانان ایران چنین تصمیمی گرفت که این تصمیم مهم در سینمای کوتاه ایران می تواند در درازمدت تاثیر خوبی بر فیلم های کوتاه و یا حتی بدنه سینما بگذارد، مشروط بر اینکه مانع حمایت آنها از ژانرهای مختلف نشود. که در آینده ای نه چندان دور به عنوان ژانرهای مختلف در سینمای ایران شاهد ظهور آنها باشیم.

وی افزود: متأسفانه در سینمای ایران خلأ کیفی داریم چرا که بسیاری از فیلم‌های ساخته شده در ایران از نظر محتوا و قالب بسیار شبیه به هم بودند و اغلب شامل ژانرهای کمدی و دراماتیک می‌شدند. بنابراین ژانرها و ژانرهای مختلف سینما را در آثار مختلف نمی توان دید. بنابراین با حمایت درست انجمن سینمای جوان و تشویق سینماگران به تولید فیلم هایی در ژانرهای مختلف با نگاهی نو، از تولید فیلم های کلیشه ای موجود جلوگیری شد.

ثبت دامنه امارات

کارگردان فیلم کوتاه «عروسی یک مسلمان» در ادامه با تاکید بر تاثیر ژانر در فیلم کوتاه بر رشد و گسترش کمی و کیفی این حوزه و همچنین جذب مخاطب، گفت: ما به اندازه ای کار کرده ایم. فیلمسازان خوب، ذائقه مخاطب را به دیدن انواع سینما سوق داده ایم و باعث رشد کمی و کیفی کسب و کار در گونه های مختلف شده ایم. برگزاری جشنواره ها و ارزیابی ژانرهای مختلف می تواند باعث رشد انواع سینما در ایران در آینده شود. در آنجا موفق به ایجاد مخاطبی با سلایق مختلف در سینما خواهیم شد و علاوه بر جذب مخاطب، شاهد تولید آثار فاخر در ژانرهای مختلف خواهیم بود.

این کارگردان که نویسندگی و کارگردانی فیلم کوتاه «یوخوسوز» را نیز در کارنامه خود دارد، با اشاره به اینکه مخاطبان سینما با جدیت فیلم کوتاه را روی سکوها دنبال می کنند، از دستاوردهای قرار گرفتن این فیلم کوتاه در فضای مجازی قدردانی کرد و گفت: مخاطبان سینما… از فضای فیلم کوتاه دور نمی ماند این نشان دهنده وجود مخاطب علاقه مند با فیلم کوتاه است و فضای پلت فرم پلی بین فیلمسازان و مخاطبان شده است و آنها را از دنیای یکدیگر آگاه می کند این یک فرصت است. که می توان در ارائه آثار خوب و خوب و باعث رونق سینما به دست آورد، حتی این موضوع نیز نقش مهمی در آگاهی عمومی دارد و مخاطب را به تماشای فیلم های مورد علاقه خود سوق می دهد.

ثبت دامنه کانادا

جمالی سپس تجربه شخصی خود از نمایش فیلم‌هایش را در اینترنت به اشتراک گذاشت و ادامه داد: من شخصاً عاشق نمایش فیلم‌هایم در اکران بزرگ هستم و از آنجایی که دیدن فیلم در اکران بزرگ لذت بخش است، تمام تلاش خود را می‌کنیم تا آن را ارائه کنیم. یک فیلم به پرده بزرگ.” به نظر من این یک موضوع دو طرفه است و مخاطب ترجیح می دهد فیلم را روی اکران سینما ببیند تا اینترنت، اما در شرایط کرونا، چون هیچکس به سینما نمی رود و مخاطب بیشتر به تماشای آن تمایل دارد. این فیلم را در خانه و اینترنت پس از اکران در سینماهای «هنر و تجربه» در سایت هاشور این فرصت را داشتم که «پیرمردها نمی میرند» را به صورت آنلاین به نمایش بگذارم. نمایش آنلاین تجربه جدیدی در جذب مخاطب است و من این تجربه را در فیلم کوتاه داشتم و تجربه خوبی بود. این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان، تماشای فیلم به صورت آنلاین به یک چیز محبوب در بین تماشاگران سینما تبدیل شود.

این کارگردان اهمیت توجه به کیفیت و محتوای فیلم های کوتاه منتخب برای نمایش در جشنواره ها و تریبون ها را به عنوان ابزاری برای شناخت فیلم کوتاه و جایگاه آن برشمرد و در پایان خاطرنشان کرد: خلاقانه و جسورانه تولید و در نهایت انجام شود. نشان دادن از سوی دیگر، علاقه به مضامین مختلف در فیلم‌های کوتاه می‌تواند باعث گسترش و ارتقای فرهنگ یک جامعه و یافتن مخاطب آن شود. فیلم کوتاه باید بتواند ارتباطی دو طرفه بین کارگردان و مخاطب برقرار کند. وقتی اثر هنری خلق می شود و به صحنه نمایش می رسد، نمی توان نگرش مخاطب را نادیده گرفت. پس باید مخاطب فیلم کوتاه را هم در نظر گرفت. درست است که فیلم‌های کوتاه مخاطب خاص خود را دارند، اما در تولید آثار باکیفیت، مخاطبان زیادی می‌توانند با آثار تولید شده همراهی کنند. بنابراین شایان ذکر است که نگرش مخاطب می تواند بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.

.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا